Začátek sezóny v nejvyšších ledovcových pohořích Rakouska
Jedná se o již tradiční zahajovací akci sezóny pro první nedočkavce. Kombinace dvou dní v Pitztalu a dvou dní na Stubaier Gletscher zaručuje dostatečně bohatý program a relativní sněhovou jistotu. Půjde o čtyři jednodenní túry za pomoci lanovek, abychom se dostali až nahoru, kde už takto na začátku sezóny leží dostatek kvalitního sněhu. Pravděpodobné cíle budou třítisícovky Linker Fernerkogel, Schuchtkogel, Pfaffenkogel nebo Hinterer Daunkopf.
6. – 10. 12. 2024
Nájezdový den + 4 plné dny v terénu.
Obtížnostní škála SKIALPINISTICKÁ:
BRNKAČKA
max. 1000 metrů převýšení za den, základní dovednost jízdy ve volném terénu, běžná fyzická kondice, předchozí zkušenosti se skialpem nejsou nutné; především kurzy a túry pro začátečníky
POHODA
max. 1200 metrů převýšení za den, zvládnutá technika lyžování ve volném terénu, dobrá fyzická kondice, základní předchozí zkušenost se skialpem; zpravidla jednodenní, klasické skitouringové vrcholy bez technických obtíží
ZÁŽITEK
denní převýšení 1000-1500 m+, sjezdy se sklonem 30-35°, bezpečně zvládnutá technika lyžování ve volném terénu, dobrá fyzická kondice, širší předchozí zkušenost se skialpem; např. mnohé vícedenní alpské přechody, zaledněné třítisícovky jako Wildspitze či Grossvenediger
MAKAČKA
denní převýšení okolo 1500 m+, sjezdy se sklonem 35-40°, velká nadmořská výška, občas lezecký úsek, velmi dobrá lyžařská technika, výborná fyzická kondice, rozsáhlé předchozí zkušenosti se skialpem; např. přechod Haute Route či skialp sjezdy snadných čtyřtisícovek
EXTRÉM
denní převýšení až 2000 m+, sjezdy se sklonem 40-45°, velká nadmořská výška, delší lezecké úseky, výborná lyžařská technika, výborná fyzická kondice, program předpokládá hotového, zkušeného a výkonného skialpinistu; např. výstup a sjezd Mont Blancu či Dufourspitze
trvání: 4 dny
0. den: Příjezd do Pitztalu a ubytování ve večerních hodinách.
1. den: První den vyrazíme na jeden z klasických cílů v okolí střediska Pitztaler Gletscher, kterým je Linker Fernerkogel (3278m). Protože nejde o dlouhou túru, je to pro nás ideální úvodní aklimatizace. Denní převýšení: 700 m+, čas cca 4-5 hodin.
2. den: Druhý den pitztálské části Openingu věnujeme túře po největším ledovci celé oblasti zvaném Mittelbergferner a zkusíme dojít na vrchol Schuchtkogel (3472m). Pokud už bude v provozu Talabfahrt až dolů do údolí, nabízí se nám sjezd s převýšením celých 1750 metrů! Denní převýšení: 850 m+, čas cca 6 hodin. Večer přejedeme do Stubaitalu.
3. den: První túra ze střediska Stubaier Gletscher, opět tedy s pomocí lanovky, povede na Pfaffenkogel (3366 m), vrchol těsně sousedící s nejvyšším vrcholem Stubaiských Alp, Zuckerhütlem. V dolní části sjezdu se napojíme na sjezdovky a díky nim sundáme lyže až dole u auta. Denní převýšení: 800 m+, čas cca 5-6 hodin, sjezd 1900 m-.
4. den: Závěrečná túra povede opět z lanovek Stubaier Gletscher, a to na čtvrtou třítisícovku programu, Hinterer Daunkopf (3225 m), z kterého sjedeme na sever a budeme pokračovat dále okruhem přes ledovec Sulztalferner zpět k lanovkám a sjezdovkách. Denní převýšení: 650 m+, cca 4 hodiny, sjezd 2000 m-.
Povinné vybavení:
- skialpové lyže se skialpovým vázáním
- stoupací pásy kompatibilní s těmi lyžemi
- haršajzny
- skialpové lyžáky kompatibilní s vázáním (doporučujeme spíše lehčí modely)
- hole (doporučujeme nastavitelné, teleskopické)
- lehký skialpový sedací úvaz
- přilba (ideálně s dvojí certifikací – lyžařskou i horolezeckou)
- mačky kompatibilní s lyžáky (stačí hliníkové ,,ultralight)
- lehký turistický cepín
- 2x karabina HMS (se šroubovacím zámkem)
- 3-anténový lavinový vyhledávač
- lavinová lopata
- lavinová sonda
- batoh cca 30-40l, na který lze dobře připnout lyže
- lyžařské brýle, sluneční brýle
- opalovací krém, pomáda na rty
- čelovka + náhradní baterie
- doklady
- peníze
- mobil
- užívané léky
Volitelné, doporučené vybavení:
- termoska
- sladkosti na svačiny během etap
- foťák, gopro, baterie, karty
- lékárnička
- náplasti na puchýře
- základní hygiena
Dále nezapomeňte na pojištění (doporučujeme sjednat u Alpenverein nebo u ČHS).
Oblečení klasicky do zimních/jarních hor (nepromokavé vrstvy – skialp kalhoty bez GTX, bunda GTX, lehká softshell bunda; izolační vrstvy – merino podvlíkačky, merino triko, lehká péřovka; čepice; dvoje rukavice – tenké a teplé, na ledovec doporučujeme šátek či kšiltovku).
guide ratio: 6 : 1
cena na 1 osobu za vodění: 13 000 Kč
orientační další náklady cca 11 500 Kč (4x nocleh s polopenzí cca 8000 Kč, 4x skialpová permanentka 3500 Kč)
Proč se švihálky
Postupné trénování
Naučíme vás základy a makat na sobě můžete dál i sami. Na našich kurzech dostanete bezpečnou startovní čáru.
Posouvání možností
Objevování a posouvání vlastních limitů dává hodně uspokojivý pocit. Budeme to s vámi ale vždy dělat postupně a bezpečně. Od Grossglockneru po těžkou čtyřtisícovku.
Parťáci pro všechna dobrodružství
V alpských zemích, kde má vodění velkou tradici, hosté chodí se svým vůdcem do hor celé roky, kdy společně prožitá dobrodružství vytvoří pouto mnohem spíš přátelské než profesní.