Střecha Evropy s aklimatizací na nádherném Gran Paradiso
Nejvyšší hora Evropy už po více než 200 let láká a inspiruje lidi k odvaze a výkonům. Výstup na bezmála pětitisícovku, která zdrcujícím způsobem zdaleka převyšuje vše ostatní ve svém okolí, patří pro většinu lidí k životním zážitkům. A opravdu, stoupat uprostřed noci v mrazivém vzduchu, nad sebou jiskřivou oblohu, a slyšet jenom vlastní dech a křupání přemrzlého sněhu pod mačkami, v tom je jakási zvláštní, nezaměnitelná atmosféra okamžiku. A když se pak slunce na východě vyhoupne nad švýcarskými Alpami a ozáří svahy Blancu oslnivými paprsky a vy po mnoha hodinách staneme na samém vrcholku, nejspíš i vám přibude jeden nezapomenutelný zážitek. Jako všechny Comforter programy i tento obsahuje aklimatizaci a veškerou přípravu a instruktáž, a to na snadné čtyřtisícovce Gran Paradiso, kde probereme a nacvičíme vše, co je nutné pro bezpečný výstup na Mont Blanc.
červenec – srpen
nájezdový den + 6 dní v terénu
Obtížnostní škála LETNÍ ALPINISTICKÁ:
BRNKAČKA
-vrcholový den max. 7 hodin (tzn. výstup+sestup); snadné, skoro chodecké výstupy na dvou- či třítisícovky; např. Gerlachovský štít nebo Wildspitze a především kurzy
-běžná fyzická kondice, žádná předchozí zkušenost s lezením
POHODA
-vrcholový den max. 8 hodin; snadné, skoro chodecké čtyřtisícovky v rozmezí F až F+ nebo třítisícovky se snadnými lezeckými úseky; např. Grossglockner nebo Gran Paradiso
-dobrá fyzická kondice, žádná předchozí zkušenost s lezením
ZÁŽITEK
-vrcholový den max. 10 hodin; mnoho čtyřtisícovek v rozmezí PD až PD+, II-III, až 45°; např. Mont Blanc, Jungfrau, Zinalrothorn, Piz Bernina
-velmi dobrá fyzická kondice, základní zkušenost s lezením je velkou výhodou, ale není nutná
MAKAČKA
-vrcholový den max. 12 hodin; těžké, slavné čtyřtisícovky okolo AD, III-IV, 45-55°; např. Matterhorn, Dent Blanche nebo traverz Lyskammů
-výborná fyzická kondice, základní zkušenost s lezením je nutností
EXTRÉM
-vrcholový den delší než 12 hodin; nejtěžší čtyřtisícovky, alternativní trasy mimo normálek a traverzy za AD+ až D+, IV-VI, 55-70°; např. Arete Diables, traverz Jorasses, Aiguille Verte
-velmi vysoká technická i fyzická zdatnost, vícero dřívějších zkušeností s podobnými výstupy
0. den: Sraz ve večerních hodinách v Aostě. Po ubytování zajdeme na večeři do pizzerie (když už jsme v té Itálii!), při níž si vysvětlíme všechny základní záležitosti ohledně výstupů, které vás čekají.
1. den: Ráno společně překontrolujeme výzbroj a výstroj a vydáme se autem do národního parku Gran Paradiso. Čeká nás pohodový a malebný výstup na chatu Rifugio Chabod (2710 m). Denní převýšení 1000 m+, celkem 3 hodiny. Po obědě a pravém italském espressu se odpoledne v okolí chaty seznámíme s horolezeckou výstrojí a potrénujeme pohyb ve skalnatém terénu jak v pohorách, tak v mačkách. Na chatě Chabod strávíme náš první nocleh ve větší výšce, což je důležitá součást aklimatizace.
2. den: Druhý den nás čeká první velký výstup, a to na nejvyšší horu stojící celým objemem na území Itálie, čímž je Gran Paradiso (4061 m). Výstup vede nejdříve suťovými morénami, aby po chvilce vyústil na mohutný ledovec. Ten nás zavede, přes několik zón trhlin, až na skalnatý vrcholový hřeben, kde nás bude čekat několik snadných a krátkých lezeckých pasáží, abychom nakonec pohlédli na celý národní park shora a nadýchali se pořádně řídkého vzduchu! Denní převýšení 1400 m+, celkem asi 8-9 hodin. Co do náročnosti a nadmořské výšky je Gran Paradiso ideální přípravou na Blanc. Na chatě schválně zůstaneme ještě jednu noc, abychom tím nadále podpořili náš aklimatizační proces.
3. den: Sestup do údolí (2 hodiny), přejezd do Chamonix, prohlídka města, které žije alpinismem, a pořádný odpočinek před pokusem o Mont Blanc. Případně si můžeme trošku zalézt na skalách za městem.
4. den: Čtvrtý den nás čeká první náročný den výstupu na Mont Blanc. Ráno vyjedeme první ranní lanovkou a zubačkou na Nid d´Aigle, odkud začíná samotný, dvoudenní výstup. Chatu Tete Rousse jenom mineme a hned budeme pokračovat dále, nyní už lehce lezeckým terénem (obtížnost I-II) vzhůru pilířem Aig. du Gouter, až na Refuge du Gouter, chatu v oblacích v závratné výšce 3835 metrů. Denní převýšení 1450 m+, cca 6 hodin. Na chatě nás čeká ještě několik důležitých úkolů při boji s velkou nadmořskou výškou: stále se pořádně hydratovat pitím vody, u brzké večeře se zkusit pořádně najíst a pak se pokusit usnout, přestože to jde většinou špatně.
5. den: Tohle bude náš klíčový den, kdy se pokusíme vystoupit až na samotný vrchol Mont Blancu ve výšce 4810 m n.m. Z chaty vyrazíme ve 3:00 v noci a většinu výstupu absolvujeme po tmě a v silném ranním mrazu. Nejdříve se jde ledovcovými pláněmi, poté už čím dál tím užším a strmějším sněhovým hřebenem. Až se slunce na východu vyhoupne nad Evropu a konečně nás začne zahřívat, budeme už pouze nějakou tu hodinku až dvě od vrcholu, kterého bychom měli dosáhnout mezi 7:00-8:00. Až se dosyta nabažíme toho pocitu stát na nejvyšším bodě Evropy a na vše pohlížet shora, zahájíme co možná nejrychlejší sestup, tak abychom nechvalně známý Grand Couloir překročili dříve, než se oteplí a začne v něm padat kamení. Dole u lanovky tak budeme nejpozději ve 14 hodin. Denní převýšení 1100 m+, čas výstupu 4-5 hodin, čas sestupu 5-6 hodin. Pak už jenom lanovkou dolů do Chamonix a pořádně to oslavit v legendárním Microbrasserie du Chamonix poctivým burgerem a nějakým tím pivkem 😉
6. den: Rezervní den kvůli počasí, tak abychom šanci na vrchol ještě zvýšili
Jsme schopni zapůjčit: sedák, přilba, mačky, cepín.
Povinné vybavení:
- teplé velké pohory (např. La Sportiva Trango Cube nebo Nepal)
- sedací úvaz
- horolezecká přilba
- mačky rychloupínací nebo řemínkové, ale hlavně 100% kompatibilní s pohorkami (ne hliníkové)
- turistický cepín
- batoh cca 30-40l
- sluneční brýle
- opalovací krém, mazátko na rty
- čelovka + náhradní baterie
- doklady
- peníze
- spacáková vložka na chaty
- mobil + nabíječka na mobil
- užívané léky
Volitelné, doporučené vybavení:
- termoska
- hole (co nejlehčí a lankové – např. řada Micro o Leki)
- lezečky na odpočinkové dny
- foťák, gopro, baterie, karty
- lékárnička
- náplasti na puchýře
- základní hygiena (kartáček na zuby, mini pasta)
Doporučené oblečení:
- merino ponožky, raději víc párů různé gramáže
- merino podvlíkačky
- merino funkční spodní vrstva
- izolační střední vrstva (Polartec)
- případně lehká vesta (např. PrimaLoft)
- větruodolná bunda (např. lehký Softshell)
- nepromokavá bunda (např. Gore-Tex)
- péřová bunda
- teplá čepice a šátek, lze i kšiltovka
- dvoje rukavice (tenké a nepromokavé a zateplené)
- mírně zateplené kalhoty (např. Softshell)
- případně tenké nepromokavé převlekové kalhoty
- šortky na nástupy na chaty
- tričko na nástupy na chaty
Dále nezapomeňte na pojištění (doporučujeme sjednat u Alpenverein nebo u ČHS).
guide ratio: 1:2
cena na 1 osobu za vodění: 27 500 Kč
(cena zahrnuje i zapůjčení vybavení, viz Vybavení)
orientační další náklady 10 100 Kč (penzion Aosta, 2x Rifugio Chabod, tunnel du Mont Blanc, 2x penzion Chamonix, lanovka + vláček, Refuge du Gouter)
Proč se švihálky
Postupné trénování
Naučíme vás základy a makat na sobě můžete dál i sami. Na našich kurzech dostanete bezpečnou startovní čáru.
Posouvání možností
Objevování a posouvání vlastních limitů dává hodně uspokojivý pocit. Budeme to s vámi ale vždy dělat postupně a bezpečně. Od Grossglockneru po těžkou čtyřtisícovku.
Parťáci pro všechna dobrodružství
V alpských zemích, kde má vodění velkou tradici, hosté chodí se svým vůdcem do hor celé roky, kdy společně prožitá dobrodružství vytvoří pouto mnohem spíš přátelské než profesní.